Svícení

Dnes už existuje celá řada baterek, které ti poslouží ke svícení. Shodneme se na tom, že ať už je to čelovka, o které se dozvíš více níže nebo baterka do ruky, vždy je nutné nějakou mít. Musí to být, ale baterka, která svítí - je proto důležité svou baterku znát, vědět jak dlouho ti vydrží svítit a podle toho si vzít s sebou náhradní baterie.

Baterka na běžné výpravy a táboření by měla být malá, lehká, vlhkotěsná, snadno ovladatelná, pokud je to čelovka měla by dobře sedět na hlavě. Nezbytné také je, aby se vypínač sám nezapínal v batohu. Tomu se sice dá zabránit prohozením baterek, ale to může být nepraktické, pokud přijdeš někam večer za tmy a nemůžeš si hned posvítit. 

Dnes již klasické halogenové nebo kryptonové žárovky ve většině případů nahradily moderní led diody. Ke hrám, turistice a táboření se dobře hodí „čelovka“. Baterka, kterou si nasadíme na hlavu a máme tak volné ruce. Výhodou Led diodů je jejich spotřeba, protože většina energie jde do svícení a ne do tepla, jak tomu je u klasických žárovek. Dokáží svítit na jednu sadu baterií desítky až stovky hodin a jejich životnost je obrovská (až desetitisíce hodin). Zároveň jsou prakticky nerozbitné. Nevýhodou může být jejich dosvit, základní dosvítí cca 10 m, ale najdeme i LED diody s dosvitem více jak 30 metrů. Čelovky mají obvykle několik fází svícení (slabší, silnější a blikání). Jiné mají i červené světlo, které se hodí v případě nějaké nenadálé situace k zavolání pomoci. 

K inspiraci těchto řádků posloužil článek z časopisu Skaut (12/2009 s. 20) poskytl Limansport.cz