Spací pytel

Na začátku je potřeba vyvrátit jednu pověru a to, že spacák hřeje. Ve skutečnosti jen udržuje teplo, které si sami vytvoříme. Je velmi obtížné vybrat si správný spacák – je toho hodně, co má vliv na to, jak se budeš ve spacáku cítit a jak pohodlně se v něm vyspíš. Znamená to také, že na jeden a ten samý spacák můžou mít dva lidé rozdílný názor. Roli hraje tvůj metabolismus, pohlaví, váha, věk, tělesná a psychická zdatnost, otužilost nebo oslabení organismu (únava, nemoc, hlad, nedostatek tekutin aj.), povětrnostní podmínky a vlhkost vzduchu. 


Spací pytle dělíme 

Podle tvaru na dekové - nevýhodou je obvykle dlouhý a většinou nekrytý zip, kterým uniká teplo, mumie - nejběžněji používaný typ, výhodou je menší prostor, který si musíš vyhřát.

Podle náplně je dělíme na péřové - přírodní materiál, ale kdekdo je dnes na peří alergický. Má dobré tepelně izolační vlastnosti, i když ta je dána kvalitou peří, která se různí. Nevýhodou je absorpce vlhkosti, čímž se snižuje tepelně izolační vlastnost. Syntetická náplň (jedná se o umělá vlákna – duté nebo mikrovlákno). Duté vlákno - tělem ohřátý vzduch se drží uvnitř vláken a dobře tepelně izoluje. Mikrovlákno – je jakási chaotická spleť nekonečného vlákna se silikonovou úpravou. Oproti dutým vláknům jsou lehčí s poměrně vysokou izolační schopností.

Podle teploty užití na letní (nejčastěji jsou to malé cyklospacáky), třísezónní a zimní.

Jak si vybrat spací pytel?

Důležité je vědět, jak a kde budeš spací pytel nejčastěji používat a kolik do něj můžeš investovat. Je-li spacák malý, lehký a má komfortní teploty do mínusu a zároveň stojí jen pár korun, bude v tom nějaký háček. Takové spacáky samozřejmě existují, ale musí mít vnitřní kvalitní výplň a ta nebude levná.

Velikost spacího pytle: platí pravidlo, že čím víc prostoru kolem sebe máš, tím víc si ho musíš vyhřát, naopak by ti ale spací pytel neměl být těsný. Je to otázkou toho, zda ještě porosteš. Vždycky bys měla mít u nohou alespoň 10 – 15 cm místa. Existují různé délky spacáků, a tak je si z čeho vybírat. 

Na výpravy a tábor ti bude stačit spací pytel z řady třísezónních, s komfortem 0° až - 5°, s váhou okolo 1, 5 kg – tato váha se dá ještě pohodlně nést na zádech. Sbalený spacák se dá ještě zmenšit pomocí kompresních úvazků. Kompresní obal se dá koupit nebo vyrobit.

Spací pytel doma skladuj rozložený (resp. vyndaný z obalu), protože dlouhodobým skladováním v obalu nebo častým praním spacák trpí. Do obalu či batohu spací pytel nerolujeme, ale pěchujeme!


A co jsou ty šifry uváděné na cedulkách spacích pytlů?

Jsou to informace o teplotě.

Horní extremní teplota – informace o tom, kdy bude ve spacím pytli nepříjemné teplo (v této situaci můžeme spacák rozepnout)

Teplota komfortní – (HIGH - jedná se o údaj počítaný na standardní ženu 25 let, 60 kg, 160 cm)

Teplota limitní – (LOW – jedná se o údaj počítaný na standardního muže 25 let, 70 kg, 170 cm)

Extremné teplota – je teplota, při které ve spacáku zřejmě neumrzneš, ale ani to není jisté.

Teplota komfortní a limitní jsou hodnoty, do kterých by se dané kategorie měly v ideálních okolních podmínkách cítit dobře a pohodlně se vyspat. Oblast mezi těmito teplotami je teplotní rozmezí, ve kterém je spacák pro většinu běžných uživatelů plně dostačující. Bohužel u dětských spacáků často tyto údaje nenajdete.

K inspiraci těchto řádků posloužil článek z časopisu Skaut (12/2009 s. 20) poskytl Limansport.cz