Karimatky

Karimatka je izolační podložka, která nás chrání před chladem, vlhkostí a částečně mohou vyrovnat nerovnost terénu, čímž přispívají k našemu pohodovému spánku. Existují čtyři základní typy, které se od sebe významně odlišují. S výjimkou alumatky využiješ na výpravách kteroukoliv z nabízených. Obecně platí, že bys měla mít na karimatku sepínací gumu nebo popruhy, a také obal, kdyby náhodou pršelo.

Alumatka

Je sice nejlevnější a nejlehčí variantou karimatek, ale její izolační schopnosti jsou minimální. Její hlavní poslání je ochránit váš spacák před vlhkem a nečistotou. Poznáte ji tak, že je velmi tenká a z jedné strany stříbrná jako alobal. Pro její vlastnosti je pro naše výpravy spíše nevhodná. 

Pěnová

Jedná se o nejběžněji používaný druh karimatky. Dobře izoluje a zároveň je ještě lehká. Nevýhodou je její skladnost při balení a její životnost, která může být kompenzována její finanční dostupností. Vyrábí se v různých tloušťkách a provedeních. Základní karimatka je jednovrstvá, lepší je dvouvrstvá (může být dvoubarevná). Existují pěnové karimatky skládací, a rolovací. Rolovací typ je pro výpravy vhodnější, protože si jej můžeš přidělat ze strany batohu.  

EVA

Oproti pěnovým karimatkám jsou karimatky z materiálu EVA méně nasákavé a pružnější, což zvyšuje jejich pohodlnost a životnost, přitom vypadají v podstatě stejně jako karimatky pěnové. Oproti obyčejným pěnovým karimatkám, které seženete za pár korun, jsou dražší. Vyrábějí se v několika rozměrech a tloušťkách.

Samonafukovací karimatky

Mají velmi dobré izolační vlastnosti při relativně lehké váze. Dají se snadno zabalit do batohu, i když problémem může být jejich zbalení, které menší děti nemusí dobře zvládnout, a pak nosí na zádech zbytečně vzduch uzavřený v karimatce. Karimatka se po otočení ventilku začne sama nafukovat, aby byla dostatečně tvrdá, je potřeba ji mírně dofouknout. Vyrábí se také v několika rozměrech a tlouškách. K našim akcím bohatě postačí tloušťka 2, 5 cm. Mají často různé další úpravy jako je např. vodoodpudivá úprava nebo protiskluzový povrch. Značnou nevýhodou je jejich pořizovací cena, která se pohybuje od 1000 Kč výše (ty lepší stojí až ke 3 000 Kč). Je také potřeba dávat si pozor na mechanické poškození a hlavně na teplo. Velmi těžko se potom používají k sezení např. u ohně. Je potřeba ji také skladovat rozbalenou s otevřeným ventilem, aby nám déle vydržela.

K inspiraci těchto řádků posloužil článek z časopisu Skaut (12/2009 s. 15) - poskytl Limansport.cz